Jak se zbavit kůrovce?

Rodinný psycholog. 8 let zachraňuji „rodinné buňky“ před rozpadem. Pomáhám párům znovu získat lásku a porozumění.

jak se zbavit kůrovce

Pokud také hledáte onen kouzelný recept, jak se navždy zbavit otravného kůrovce z vaší útulné zahrádky, pak jste na správném místě! V tomto článku jsme pro vás shromáždili TOP 30 způsobů, které pomohou vašim rostlinám volně dýchat a zapomenout na nekonečný boj s tímto otravným hostem.

Vlastnosti kůrovce

Kůrovec je skutečným původcem chaosu ve světě vaší zahrady. Tento malý, ale nepříjemný host může vašim rostlinám přinést skutečné potíže.

 • Všudypřítomná distribuce.

Kůrovci nejsou na podnebí příliš vybíraví a lze je najít téměř kdekoli, což z nich dělá skutečný problém pro zahrádkáře po celém světě.

Existuje více než 4000 druhů kůrovců, z nichž každý může napadnout různé druhy rostlin. To znamená, že musíte vědět, s jakým druhem kůrovce máte co do činění, abyste zvolili správnou strategii hubení.

 • Destruktivní návyky.

Kůrovci žijí ze svých obětí, protože poškozují rostliny tím, že se živí jejich dřevem. Jejich larvy mohou pronikat do kmenů a kořenů rostlin, což nakonec vede k jejich smrti.

 • Skrytí nepřátelé.

Kůrovci jsou mistři maskování a mohou zůstat neodhaleni, dokud není příliš pozdě. Někdy lze jejich přítomnost zjistit až po důkladném prozkoumání rostlin.

Důvody jeho vzhledu

 • Přirozené prostředí.

Za prvé, kůrovec žije v přírodě a zahrady jsou pro něj ideálním místem k usazení. Zahrady obvykle obsahují různé rostliny a dřevo, které přitahují kůrovce.

 • Vhodné podmínky pro reprodukci.
Zajímavé:  Jak pěstovat rocambola.

Zahrady poskytují příznivé podmínky pro chov kůrovce. Absence přirozených predátorů a konkurentů a také dostupnost vhodné potravy přispívá k rychlému přemnožení tohoto škůdce.

Kůrovci se do zahrad mohou dostat infikovanými sazenicemi, dřevem nebo infikovanými zahradními materiály. Mohou se také přestěhovat ze sousedních nemovitostí nebo blízkých lesů.

 • Klimatické podmínky.

Klimatické podmínky mohou také podporovat výskyt kůrovce. Teplé a vlhké klimatické zóny jim poskytují ideální podmínky pro aktivní činnost.

Škodlivost kůrovce

Škody způsobené kůrovcem mohou být značné a dlouhodobé zejména na rostlinách a dřevě.

Kůrovec se živí dřevem, proniká do kmenů a kořenů stromů. To může vést k vážně oslabeným stromům, což je činí zranitelnějšími vůči jiným chorobám a vlivům prostředí.

 • Zabíjení rostlin.

Kůrovci mohou také napadnout kořeny a kmeny mnoha zahradních rostlin, jako jsou keře, květiny a stromy, což může způsobit jejich smrt. To je důležité zejména pro zahrádkáře a zemědělské podniky, kde se pěstují cenné rostliny.

 • Ekonomické škody.

Škody způsobené kůrovcem mohou být spojeny s velkými ekonomickými ztrátami. Pro těžbu dřeva a dřevozpracující průmysl může kůrovec představovat vážnou hrozbu pro lesní zdroje a produkci dřeva.

 • Ekosystémové důsledky.

V některých případech může kůrovec ovlivnit ekosystém, narušit přirozenou rovnováhu lesů a dokonce ovlivnit původní zvířata, která závisí na lesních zdrojích.

Jak se zbavit kůrovce

 • Ruční sběr.

Je čas lovit, zahradníko! Sbírejte kůrovce rukama a ničte je. Dávejte pozor, abyste nepoškodili rostliny.

Nainstalujte lapače kůrovců, jako jsou lepicí pásky nebo ropné jámy, abyste zabránili jejich úniku.

 • Přirození predátoři.

Nechte přírodu, aby se s problémem vypořádala. Přilákejte dravce, jako jsou ptáci, ropuchy nebo dravci, kteří budou rádi jíst kůrovce.

Zakrytí půdy mulčem nejen sníží vlhkost, ale také ztíží přístup kůrovce ke kořenům rostlin.

 • Horký solný roztok.
Zajímavé:  Jak se jmenuje keř s bobulemi?.

Sůl rozpusťte ve vodě a zalévejte s ní rostliny – takový úbytek soli kůrovec nevydrží.

 • Smíšená přistání.

Použijte metodu „doprovodné rostliny“ a zasaďte rostliny, které odpuzují kůrovce, vedle těch, kterých si vážíte.

 • Voňavé repelenty.

Kolem rostlin rozmístěte aromatické bylinky nebo květiny, jako je levandule nebo česnek, na které kůrovec nesnese.

Smíchejte jedlou sodu a cukr ve stejném poměru a rozetřete kolem postižených rostlin. Kůrovci tuto pochoutku vyzkouší a zemřou.

 • Bojujte proti larvám.

Půdu kolem rostlin naplňte vodou a mýdlovou vodou – tím rozdrtí larvy kůrovce.

 • bakteriální přípravky.

Používejte biologické přípravky obsahující bakterie, které napadají kůrovce, ale jsou bezpečné pro rostliny.

Nechte háďátka – přírodní parazity kůrovce – bojovat na vaší straně. Zapracujte je do půdy.

 • Zalévání tabákovým nálevem.

Naplňte půdu kolem rostlin tabákovým nálevem. Tato „kouřová“ metoda většinou funguje.

V noci přivádějte kůrovce světlem – přiletí k němu a spadnou do pasti.

Dehet rozpusťte ve vodě a ošetřete jím kmeny a kořeny rostlin.

K rostlinám zasaďte meduňku – její vůně odpuzuje kůrovce.

Umístěte pasti nastražené cukrem, abyste přilákali kůrovce.

Zasaďte celer – jeho vůně odpuzuje i kůrovce.

Rostliny přesaďte na nové místo, kde se kůrovec ještě neusadil.

Použijte speciální fumiganty, které zničí kůrovce v půdě.

 • Zemědělské masky.

Při práci na zahradě používejte masku, abyste zabránili přenášení kůrovce z jednoho místa na druhé.

 • Čištění oblasti.

Odstraňte zbytky dřeva a odumřelé rostliny – tím se sníží úkryt pro kůrovce.

Použijte tepelnou metodu – zahřejte zem, abyste zničili larvy.

Stromy a keře chraňte měděnými páskami – kůrovec je nemůže přelézt.

 • Osvětlení v noci.

Rostliny v noci osvětlujte – vytvoříte tím nežádoucí podmínky pro kůrovce.

 • Dusíkaté hnojivo.
Zajímavé:  Jak se šeřík rozmnožuje?.

Aplikujte dusíkaté hnojivo – rostliny posílí a učiní méně atraktivní pro kůrovce.

 • Sirné přípravky.

K hubení kůrovce na rostlinách používejte sirné přípravky.

Na jaře zakryjte půdu zahradní fólií, abyste zabránili kůrovci v přístupu k vašim rostlinám.

Na půdu nasypte popel nebo popel – kůrovec nesnáší zásadité prostředí.

Použijte speciální zeminu, která odpuzuje kůrovce.

 • Zemědělské překážky.

Vytvořte kolem zahrady bariéry, jako jsou příkopy naplněné vodou, abyste zabránili přístupu kůrovce.

Kůrovec – najděte a neutralizujte

Firemní blogy obsahují informace od výrobců zboží pro zahradu a zahradu, zemědělských firem, rostlinných školek a specializovaných internetových obchodů. Tyto materiály mohou obsahovat reklamy na zboží nebo služby.

Lidem, kteří se nesetkali se škodlivou činností kůrovce, se zdá, že jde o problém výhradně lesních dělníků střežících zelené bohatství. Ale mnoho lidí ví o tomto hmyzu z první ruky, zatímco tato setkání přinesla vážné problémy. Přesto je zpráva o odumírání tisíců hektarů lesa někde v jiném regionu vnímána snadněji než tucet stromů uschlých na jejich místě.

Kůrovec – najděte a neutralizujte

Vlastnosti a nebezpečí kůrovce

Nejčastěji lid nazývá kůrovcem všechny brouky, kteří se nějak živí dřevem nebo kůrou stromů a keřů. Pro pohodlí budeme tento hmyz nazývat stejně. Mezitím existuje více než 300 druhů s vlastní „specializací“ pro každého. Mezi nejčastější:

 • brouci (smrk, borovice);
 • mlýnky (nábytek, sušenky);
 • bělové dřevo (bříza, dub, ovoce, jilm, jet, vrásčité);
 • parna nebo dřevorubci (dub, smrk, brownie, jedle);
 • tiskař, polygraf, rytec, stenograf.

Někteří se živí hlubokým dřevem, jiní lýkem nebo kambiem, nechybí „vějíře“ živých stromů a hotového řeziva. Tito brouci se velmi liší velikostí od několika milimetrů do 3-4 centimetrů. Všechny mají podlouhlé nebo oválné tělo s tvrdým chitinovým obalem. Barva od jasně černé po šedou nebo hnědou.

Zajímavé:  Jak zmrazit řeřichu?.

Kůrovec hoduje na dřevě

Larvy jsou nejčastěji bílé nebo krémové barvy s tmavou hlavou. Ve skutečnosti jsou to larvy, které představují největší nebezpečí pro živé stromy a výrobky ze dřeva. V závislosti na druhu může cyklus jejich vývoje k dospělému hmyzu trvat od 1 do 5 let. Po celou tu dobu se larvy aktivně živí.

Největším nebezpečím pro zahradníka jsou především ty druhy, které infikují živé stromy. Velmi často se příčina jejich zasychání odhalí až po řezu a žloutnutí a opadávání listů či jehličí se falešně vysvětluje jinými důvody. Vstupní otvory vytvořené migrujícími brouky je velmi obtížné odhalit, a proto rychle přijmout nezbytná opatření. Při dobrém, pro kůrovcem, průběhu sezóny může být napadení tak masivní, že během pár let můžete přijít o celou zahradu nebo okrasné výsadby.

Nebezpečí ale ohrožuje nejen živé rostliny. Řada škůdců, například brusiči a dřevorubci, se rádi živí již „mrtvým“ dřevem. Mezi jejich cíle:

Stopy blízkosti kůrovce na zdi domu

 • dřevěné sruby a domy;
 • altány, přístavky, kůlny;
 • skladované řezivo;
 • okenní a dveřní jednotky, nábytek a interiérové ​​předměty.

Samozřejmě je nepravděpodobné, že by dřevěné věci přivedli do stavu pilin, ale v tomto případě je nebezpečí jinde. Do chodeb vytvořených kůrovcem se dostává voda, která vyvolává výskyt plísní a hniloby. A tyto procesy výrazně snižují odolnost nejen malých objektů, ale i velkých budov. A vzhled stromu s mnoha otvory nelze nazvat esteticky atraktivní. Zároveň, jak se často stává, kůrovce-milovníky čerstvého dřeva nahrazují ti škůdci, kteří mají rádi suché dřevo. Kůrovce ve vlastním dřevěném domě je proto potřeba nejen zbavit, ale i do budoucna ochránit.

Příčiny a známky vzhledu

Jak již bylo zmíněno, výskyt kůrovce na zahradě je obtížné sledovat. Příznaky jsou často podobné jiným negativním faktorům. Kůrovci a běl, ničí vnitřní vrstvy kůry, narušují výživu stromu, v důsledku čehož nejprve zaostává ve vývoji, špatně plodí a poté usychá.

Zajímavé:  Jak bojovat se sršní?.

Strom, který požírá kůrovec, začíná vykazovat známky nemoci.

Pokud se stromu stane něco „špatného“ a nejsou pro to žádné viditelné důvody, prohlédněte kmen. Pokud najdete v kůře vchodové (nebo výstupní, jsou větší) díry brouků, tak už tu kůrovci jsou. Přítomnost škůdce může být určena chováním ptáků. Pokud jste viděli, že datel často navštěvuje kmeny stromů na zahradě, zatímco pod stromem jsou celé kusy kůry, štěpky nebo dřevní „moučka“, je to jasná známka přítomnosti škůdce. Datel nikdy nekluje do zdravých stromů.

Na stěnách domu nebo na nábytku lze přítomnost kůrovce poznat podle vzniklých otvorů a dřevěného prášku pod nimi. V tichu noci vlastního dřevěného domku jsou velmi zřetelně slyšet hlodající larvy nebo cvakající brouci a celkem spolehlivě určíte místo, kde se nacházejí.

Otřesný, ale kůrovec se může objevit odkudkoli. Během období osídlení dospělí brouci uletí několik desítek kilometrů, než najdou místo vhodné pro kolonii. Mohou postihnout nejen pro ně „původní“ stromy, ale v extrémních případech osídlovat i atypické druhy.

Často k vám škůdci přicházejí s napadeným dřevem. Například s neodkorněnými poleny, neomítanými deskami nebo palivovým dřívím a dokonce i se starožitnou komodou nebo nástěnnými hodinami v dřevěném pouzdře (mlýnky). Zvláště pečlivě musíte nakupovat řezivo z malých pil. Často při výrobě využívají dřevo získané po sanitární těžbě, která je již napadena kůrovcem. Proto je třeba takové produkty velmi pečlivě zkoumat.

Jak se zbavit kůrovce

Okamžitě musíme říci, že boj proti kůrovci v domě a na místě není snadný úkol. Při těžké porážce jehličnatých stromů je jejich zničení často jediným východiskem. Mnohem účinnější jsou preventivní metody používané v období aktivního letu brouků, ke kterému dochází v dubnu až červenci. V současné době se používá několik metod, jak zabránit šíření pohlavně zralých jedinců připravených klást vajíčka.

Zajímavé:  Jak tvarovat třešně Paula?.

Kůrovec na místě

Lidové prostředky

Mezi lidové prostředky používané v boji proti kůrovci v domě patří:

 • terpentýn s petrolejem;
 • horký sušící olej s kalafunou.

Zpracovávají ta místa, kde se škůdce nachází. K tomu se používají štětce k potření stromu a injekční stříkačky pro injekci do chodeb kůrovce. Stejné prostředky se používají k ošetření zahradních stromů od kůrovce po odstranění kůry v postižených oblastech.

dezinfekce kouřem

V případě zásadního poškození areálu lze použít fumigaci. Insekticidní plyn proniká do jakýchkoli otvorů a ovlivňuje nejen dospělý hmyz, ale také larvy a dokonce i zdivo. Nevýhodou této metody je její omezené použití (pouze uvnitř a ve stísněných prostorách) a toxicita některých plynů pro člověka a domácí zvířata.

Feromonová past

Feromonové pasti umožňují přilákat sexuálně zralé jedince při jejich aktivním letu. Dobře přitahují hmyz a jsou vysoce účinné. Mezi nevýhody patří skutečnost, že tímto způsobem nebude možné zničit larvy a zdivo. Kromě toho jsou takové pasti určeny k hubení určitých druhů kůrovců a na jiné nemusí fungovat.

Použití chemikálií

Kontaktní přípravky jsou stejně účinné proti všem druhům kůrovce a postřik tekutým prostředkem umožňuje ošetřit velké plochy rovnoměrně a bez mezer.

Lék proti kůrovci „Dr.Klaus“ s vyhazovačem

Takže lék na kůrovce „Dr.Klaus“ s vyhazovačem v litrovém kanystru je určen pro zpracování asi tuctu a půl jehličnatých stromů. Práce s ním nevyžaduje dlouhou přípravu, přípravu roztoku, doplňování paliva do postřikovače.

Ejektor stačí připojit k přívodu vody a můžete začít zpracovávat. Kůrovce na borovici, jedle a smrku, ale i dalších jehličnatých dřevinách na místě se můžete zbavit několika ošetřeními.

Nástroj je skvělý pro zpracování řeziva a jiných dřevěných povrchů na ulici.

Prevence výskytu kůrovce

Mezi preventivní opatření patří kontrola vykupovaného řeziva, palivového dříví a dřevěného nábytku. Jakékoli dřevěné konstrukce jsou pokryty speciálními impregnacemi, které chrání nejen před rozkladem, ale také před hmyzem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat čerstvému, ještě nevyschlému dřevu.

Zajímavé:  Jak rozeznat yzop od šalvěje?.

Kůrovec je velmi obtížný škůdce, kterého je těžké odhalit. Ale můžete s ním bojovat také, pokud znáte jeho vlastnosti a používáte správné nástroje.

Přihlaste se k odběru našeho bezplatného e-mailového zpravodaje. V týdenních vydáních najdete:

 • Nejlepší nový obsah webu
 • Populární články a diskuze
 • Zajímavá témata fóra

Náš chat v telegramu

Komunikace v reálném čase v našem telegramovém chatu. Podělte se o své objevy se začátečníky i profesionály. Ukažte obrázky svých rostlin. Zeptejte se zkušených zahradníků!

Máte otázky? Zeptejte se jich na našem fóru. Získejte aktuální doporučení a tipy od ostatních čtenářů a našich autorů. Podělte se o své úspěchy a neúspěchy. Zveřejněte fotografie neznámých rostlin pro identifikaci.

Zveme vás do našich skupin na sociálních sítích. Komentujte a sdílejte užitečné tipy!

 • Top publikace
 • Nové a zajímavé odrůdy
 • Krásná krajinná řešení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *