Jakou nemoc mají rajčata?

Sazenice rajčat jsou velmi choulostivá rostlina, která se ne vždy vyrovná s patogeny. Je důležité vědět, jak rozpoznat problémy a pomoci rostlinám v boji proti chorobám a škůdcům. Díky obrovskému výběru odrůd a hybridů rajčat je možné pěstovat rajčata nejrůznějších barev, tvarů, velikostí a chutí. Ne vždy jsou však přírodní podmínky pro pěstování rajčat na většině území naší země. Úspěch při pěstování rajčat proto do značné míry závisí na kvalitě sazenic. Čím silnější sazenice, tím rychleji získáme plody s co nejmenším množstvím času a peněz.

Proto je jedním z klíčových úkolů pěstování zdravých sazenic. Bohužel právě v této fázi často dochází k mnoha chorobám, které mohou negativně ovlivnit další růst a produktivitu rostlin. Ve většině případů jsou příčinou chorob chyby při přípravě na setí.

Rajčata

Druhy chorob sadby rajčat

Některá onemocnění rajčat mohou začít ve fázi sazenice, což může později vést k problémům. Dospělé rostliny a plody mohou být infikovány chorobami, které se vyskytly ve fázi pěstování sazenic. Nemoci mohou být plísňové, bakteriální a virové. Přes veškerou snahu se chorobám nelze vyhnout, bez ohledu na to, zda pěstujete rajčata ve skleníku nebo na parapetu. Proto je velmi důležité sledovat stav sazenic rajčat a přijmout včasná opatření k ochraně rostlin před možnými chorobami.

Plísňové choroby rajčat

Černá noha

Černá noha je jednou z nejčastějších a destruktivních chorob rajčat, které se mohou vyskytnout ve fázi sazenice nebo zralé rostliny.

Zajímavé:  Ekněte mi, co je to za nemoc rajčat?.

Prvním příznakem onemocnění je usychání mladých rostlin nebo semenáčků, jejich vadnutí a odumírání. Na kořenech a stoncích se objevují tmavé skvrny, které se rychle šíří, tvoří černé pruhy a nekrózy. S dalším rozvojem choroby rostliny hynou.

Léčba černé nohy rajčat by měla začít odstraněním postižených rostlin. Poté byste měli půdu ošetřit dezinfekčním prostředkem, například roztokem manganistanu draselného nebo fungicidem. Abyste zabránili opakování choroby, měli byste pro pěstování sazenic použít novou zeminu, používat vysoce kvalitní semena, nepřesazovat sazenice do příliš husté výsadby, zajistit dostatečné větrání a udržovat optimální vlhkost půdy.

Hlavní metodou prevence černé nohy rajčat je výběr vysoce kvalitní půdy pro pěstování sazenic, používání vysoce kvalitních semen a správné zalévání. Dále je nutné dodržovat teplotní a vlhkostní podmínky, nepřesazovat sazenice příliš hustě a zajistit dostatečné větrání. Aby se zabránilo možným relapsům onemocnění, je nutné ošetřit semena a půdu dezinfekčními prostředky a také použít speciální fungicidy.

Stolbur (fytoplazmóza) rajčat

Kořenová hniloba

Hniloba kořenů je jednou z nejčastějších chorob rajčat, která je způsobena různými druhy hub a může vést až k úhynu rostliny.

Prvním příznakem hniloby kořenů je pomalý růst a vadnutí rostliny. Kořeny změknou a zhnědnou, a pokud je infekce závažná, mohou hnít. Někdy se na kořenech objeví bílé mycelium.

Léčba hniloby kořenů rajčat začíná odstraněním všech postižených částí rostliny a ošetřením zbývající části fungicidem. Pokud je na kořenech bílé mycelium, je nutné odstranit zeminu kolem kořenového systému a nahradit ji novou. Pokud je infekce závažná, může být nutné půdu úplně vyměnit. K ochraně rostlin před opětovnou infekcí je také nutné použít speciální fungicidy.

Hlavní metodou prevence hniloby kořenů je použití kvalitní zeminy pro pěstování rajčat, pravidelná zálivka a zajištění dobrého větrání. Měli byste také používat pouze zdravá semena a sazenice, ošetřovat půdu dezinfekčními prostředky a k prevenci onemocnění používat speciální fungicidy. Důležité je také zajistit optimální teplotu a vlhkost, aby nedošlo k přemokření půdy a nadměrnému zahuštění výsadby.

Zajímavé:  Proč se sazeničkám rajčat kroutí listy a kmen ztloustne?.

půda v ruce

Prášková plíseň

Padlí je jednou z nejčastějších chorob rajčat způsobených houbami rodu Oidium. Toto onemocnění se projevuje jako bílý práškový povlak na listech a stoncích rostliny.

Prvními příznaky padlí na rajčatech je bílý povlak na listech a stoncích rostliny, který se nakonec rozšíří na celý povrch. Napadené listy zasychají a opadávají, což oslabuje rostlinu a snižuje výnos.

K léčbě padlí na rajčatech byste měli používat speciální fungicidy, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Tyto léky obvykle obsahují síru, měď nebo jiné látky, které hubí houbu způsobující onemocnění. Můžete také použít tradiční metody, například ošetření rostlin roztokem sody a vody.

Hlavní metodou prevence padlí je zajistit dobré větrání a optimální teplotu a vlhkost. Rostliny je třeba zalévat ráno, aby listy stihly před nocí oschnout, a s výsadbou byste neměli příliš odkládat ani rostliny přihnojovat přebytkem dusíku. Můžete také použít speciální přípravky k prevenci onemocnění a vyhnout se výsadbě rostlin na stinných místech. Důležité je také sledovat stav rostlin a při prvních příznacích choroby přijmout opatření k zamezení jejího šíření.

Stolbur (fytoplazmóza) rajčat

Septoria (bílá skvrna)

Septoria neboli bílá skvrnitost je jednou z častých chorob rajčat, kterou způsobuje houba Septoria lycopersici. Toto onemocnění může vést ke značným ztrátám na úrodě, proto musí být diagnostikováno a léčeno okamžitě.

Prvními příznaky septoriózy na rajčatech je výskyt malých hnědých skvrn na listech, které se časem zvětšují a pokrývají celý povrch listu. Skvrny uprostřed zbělají nebo zešednou a na jejich okrajích se objeví tenký černý okraj. Infikované listy zežloutnou a opadnou, oslabí rostlinu a sníží výnos.

K léčbě septoria na rajčatech byste měli používat speciální fungicidy, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Tyto léky obvykle obsahují měď nebo jiné látky, které zabíjejí houbu způsobující onemocnění. Můžete také použít tradiční metody, například ošetření rostlin česnekovým nálevem nebo roztokem sody a vody.

Zajímavé:  Nemoci sazenic rajčat: popis, metody kontroly, léčba, prevence.

Hlavní metodou prevence septorií je zajistit dobré větrání a optimální teplotu a vlhkost. Rostliny je třeba zalévat ráno, aby listy stihly před nocí oschnout, a s výsadbou byste neměli příliš odkládat ani rostliny přihnojovat přebytkem dusíku. Můžete také použít speciální přípravky k prevenci onemocnění a vyhnout se výsadbě rostlin na stinných místech. Důležité je také sledovat stav rostlin a při prvních příznacích choroby přijmout opatření k zamezení jejího šíření.

Fomóza rajčat

Výběr produktů z obchodu Peregnoi.com

Vybrali jsme produkty, o které máte zájem. Objednávku můžete zadat přímo na webu. Dodávka se provádí po celém Rusku.

Choroby rajčat, jejich léčba a prevence

Ze všech zeleninových rostlin zabírá rajče největší plochu. Mnoho národů si nedovede představit svůj stůl bez rajčat nebo jídel z nich.

Rajčata jsou velmi důležitou a velmi rozšířenou zeleninou.

Rajčata jsou velmi důležitou a velmi rozšířenou zeleninou.

V letech 2009-2011 můra třásnitá zničila úrodu rajčat v Africe a na Středním východě a někteří vědci považují tuto okolnost za jeden z důvodů „arabského jara“ – série revolucí v arabských zemích. Proto je pro nás rajče důležité.

Americkému šlechtiteli Burbankovi se podařilo vyvinout keřovou formu rajčat s přelivem. Díky tomu, stejně jako sadební metodě a nástupu plastové fólie, se rajčatová kultura posunula daleko na sever. A nyní se pěstuje, a to i v oblastech s nepříznivým klimatem, vlhkem a chladem. Proto jsou choroby rostlin rajčat časté.

Choroby rajčat, stejně jako choroby jiných plodin, se běžně dělí na neparazitické, virové, bakteriální a plísňové. Přečtěte si více o klasifikaci chorob zeleniny v materiálech z předchozí lekce: Proč vznikají choroby rostlin a jaké jsou. Stručně o fytopatologii.

Neparazitární choroby rajčat

Nejběžnější neparazitní květ konec hniloba. Mnoho lidí si to plete s plísní a drapákovými postřikovači, ale tady jsou potřeba jiná opatření. Existuje pouze jeden důvod, který způsobuje hnilobu květů – nedostatek vápníku. Ale situace, které to způsobují, mohou být různé.

Zajímavé:  Proč odrůda rajčat nevyžaduje zaštípnutí?.

Vertex Rot

Horní hniloba nastane, pokud:

  • sucho, žádná vlhkost v půdě; pokud vlhkost nevstoupí do rostliny, vápník nevstoupí;
  • umělé sucho: aplikovali spoustu hnojiv – v půdě je voda, ale je slaná a rostlina ji nespotřebovává, a pokud se do rostliny nedostane vlhkost, nevstoupí vápník;
  • Přidali hodně hnoje nebo dusičnanu amonného: amonný iont je antagonista vápníku a nedovolí kořenům, aby ho absorbovaly (nebudu popisovat celý složitý transportní proces).

Jak se vypořádat s nemocí: Normálně zalévejte, aplikujte hnojení na list dusičnanem vápenatým a poškozené plody neodstraňujte. Rostlina začne z plodů tahat vápník – ať táhne.

Často je příčinou problémů nedostatek jednoho z prvků. Listy rajčat, zejména spodní, se zbarvují do žlutofialova, což signalizuje nedostatek výživy.

Tak se projevuje nedostatek dusíku

Tak se projevuje nedostatek dusíku

Tento jev nepřináší žádné zvláštní potíže; Pro odstranění příznaků rostlinu krmíme komplexními hnojivy, ale spodní listy je ještě potřeba odstranit.

Rostlina trpí nedostatkem hořčíku

Rostlina trpí nedostatkem hořčíku

Mnohem více problémů nastává, když se rostlinám daří velmi dobře: listy jsou tmavě zelené a velké, stonky tlusté. Rostliny jsou krásné, ale nemají střapce nebo jsou nedostatečně vyvinuté. Tento výkrm, nebo převaha vegetativního vývoje nad generativním.

Výkrm rajčat – převaha vegetativního vývoje nad generativním

Výkrm rajčat – převaha vegetativního vývoje nad generativním

Jak situaci zlepšit: snížit nebo zastavit zálivku, přidat draselno-fosforečná hnojiva. Rostliny týráme, ale ne tak, aby květy uhnily. Pokud můžeme, zvýšíme noční teplotu vzduchu.

Virová onemocnění

V osmdesátých letech minulého století virové onemocnění byli častými hosty ve sklenících. Nyní jsou semena zahřátá a viry jsou zničeny. Virus sám o sobě je krystal, někdo ho musí přinést do vaší rostliny.

Virové onemocnění rajčat. Foto od KatyaK

Virové onemocnění rajčat. Foto od KatyaK

Pokud máte na rajčatech děsivé shluky bez ovoce a žlutě skvrnité listy, což je vzácné, znamená to, že virus odněkud přišel. Nejčastější případy jsou ze sazenic petúnie nebo pepina. A buď jste je pohybovali rukama, nebo mšice a třásněnky. Abyste se vyhnuli problémům, buďte opatrní s ostatními nočními stíny. Virová onemocnění prakticky nelze vyléčit.

Zajímavé:  Erné skvrny na sazenicích rajčat. co to je? Jak zachránit sazenice?.

Bakteriální choroby

Bohužel se tato nemoc dostala i do průmyslových skleníků – bakteriální vadnutí.

Bakteriální rakovina

Je zbytečné léčit bakteriózu

Dospělé plodící rostliny se pokrývají šedými skvrnami a vadnou. Je zbytečné je ošetřovat. Ničíme nemocné rostliny, měníme půdu ve skleníku a měníme pole střídání plodin ve volné půdě.

Je zbytečné léčit bakteriózu

Plísňové nemoci

Plísňové choroby rajčat se dělí na choroby povrchu listů a vnitřní choroby.

Choroby povrchu listů

Hlavním onemocněním této skupiny je pravé padlí. Pro jeho výskyt a rozvoj je příznivý studený a suchý vzduch.

Dosavadní praštitá plíseň

Dosavadní praštitá plíseň

Padlí většinou moc neškodí. Používá se pro tuto nemoc přípravky na bázi síry (Tiovit Jet) a Topaz, Topsin.

Vnitřní nemoci

Bohužel ve většině Ruska může být během vegetačního období rajčat chladno a vlhko. A spor choroby může vyklíčit do listové buňky, jen když je v kapce vody – na suchém listu uschne. Když jsem žil v suchých stepích, neviděl jsem choroby brambor a rajčat. Zalévaly u kořenů a někdy celé léto nepršelo nebo to bylo krátkodobé – a rostliny neonemocněly.

Pozdní plísni rajčat lze předejít

Pozdní plísni rajčat lze předejít

A v nečernozemské oblasti je keř často vlhký při nepříznivých teplotách. Proto u nás v poslední době postupují hlavně dvě nemoci – blight и olivová skvrna (cladosporium), dochází a septoria.

Pozdní pach
Houba přezimuje v hlízách brambor. Když je zasazena nemocná hlíza, houba proroste do rostliny a začne sporulace. Spory dopadnou na surovou rostlinu a začne infekce. V oblasti Nečerné Země létají spory koncem června – začátkem července. Proto dvě ošetření fungicidy – na konci června a po 2-3 týdnech – zcela ochrání vaši rostlinu před chorobami.

Pozdní plíseň probíhá za vlhkého počasí a nepříznivých teplot

Pozdní plíseň probíhá za vlhkého počasí a nepříznivých teplot

V poslední době se na našich chatách objevily teplé a prostorné polykarbonátové skleníky. Je v nich lepší mikroklima, je méně plísní. Ale ve sklenících vznikají další choroby rajčat – cladosporium и septoria. S jedním se objevují olivové skvrny, s druhým – šedé, hnědé. Pokud se nic neudělá, rostlina zůstane bez listů a výnos se sníží.

Zajímavé:  Proč se na listech rajčat objevily žluté skvrny?.

Septoria

Přípravky na bázi mědi a dalších plísňových inhibitorů jsou účinné proti vnitřním chorobám rajčat: Ditan, Ordan, Oxykhom, Hom, Revus, Ridomil, Akrobat, Zisk. Existuje další droga Stroboskopy na bázi houbových strobulinů, ale je dobrý jako prevence, primární ochrana.

Lidé pěstují rajčata po mnoho staletí na velkých plochách. A v rajčatech je mnohem více nemocí, než jsem uvedl. Mluvil jsem o hlavních nemocech, se kterými se naši letní obyvatelé setkávají nejčastěji. K tomuto rozhovoru se vrátíme v létě, kdy můžeme téma podrobně zvážit na konkrétních příkladech, ale zatím studujeme teorii. Zeptejte se, pokud něco potřebuje objasnění nebo objasnění.

Přípravky na ochranu rostlin před chorobami a škůdci by měly být vždy po ruce, proto byste je měli na novou sezónu předem zásobit. To lze provést v internetovém obchodě Agroholdingu „Poisk“.
Vybírejte a nakupujte přípravky na ochranu rostlin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *