Jakou rostlinu pěstuji? Zasít jako bergénie.

0

Jakou rostlinu pěstuji? Zaseto jako bergénie

Výsadba bergénie na otevřeném prostranství a pravidla péče o rostlinu

květy bergenie

Na jarním záhonu si nelze nevšimnout velkých růžic šťavnatého zeleného olistění s jasně růžovými květenstvími na hustých vzpřímených stopkách. To je badan, výsadba a péče na otevřeném poli, pro které ani začínající pěstitel nezpůsobí potíže. Zahrada se ale díky nenáročné, chytlavé a velmi užitečné rostlině skutečně změní.

Vytrvalé zahradní odrůdy bergénie pocházejí z těch částí Asie, kde by ostatní zástupci zeleného světa nebyli příliš pohodlní. Rostliny se usazují nejen na alpských loukách a nížinách, ale také na skalnatých římsách, vysočinách. Takové podmínky „zocelily“ květinu, pro její výdrž často nazývanou lomikámen.

V krajinném designu, jako na fotografii, bergenia našla své místo na alpských kopcích a v blízkosti vodních ploch, ve skupinových výsadbách s jinými dekorativními trvalkami. Jednosázení této rychle rostoucí a tvořící malebné trsy hustého olistění kultury je zcela běžné.

Pěstování bergénie a péče o ni na místě nebude dělat potíže věčně zaneprázdněnému letnímu obyvateli. Hlavní je najít pro trvalku vhodné místo a vytvořit podmínky pro růst a kvetení.

Zajímavé:  Daikons Purple Samurai vs Rhino. Vývoj rostlin. Fotografie.

Kde a jak zasadit bergénie?

výsadba bergénie na místě

Nenáročnost, mrazuvzdornost a výdrž bergénie v přírodě se plně přenesly do zahradních odrůd. Na svém záhonu je proto může pěstovat i začátečník. Stejně jako ostatní víceleté plodiny se bergénie vysazuje sazenicemi nebo dceřinými růžicemi oddělenými od dospělé rostliny.

Než ale badan vysadíte, musíte mu vybrat vhodné místo. Kultura se nejlépe cítí v oblastech s volnou, lehkou půdou. Taková půda pomáhá povrchovým kořenům přijímat výživu, kyslík a také vláhu, kterou badan nutně potřebuje.

Při výběru místa jsou preferovány oblasti, kde badan nebude trpět suchem a přímým slunečním zářením, stejně jako blízkostí pramenité stojaté vody. V částečném stínu bude rostlina docela pohodlná, ale pokud musí zásuvky trávit hodně času na slunci, musí být půda pod ní mulčována.

Badan nemá žádné zvláštní požadavky na složení půdy. No, pokud v oblasti, kde má být badan vysazen, má půda mírně zásaditou reakci. I na mírně kyselém substrátu se však rostlina dokáže přizpůsobit, kvést a množit se.

Péče o květ Badan po výsadbě

bergenia ve školce

Jakmile sníh začne tát, objeví se pod ním listy bergénie. Pravda, listí, které zbylo z loňského roku, dokázalo během zimy utrpět.

Proto na jaře péče při výsadbě bergénie na otevřeném poli začíná odstraňováním poškozených nebo mrtvých listů. Dále se pod zásuvky aplikují komplexní hnojiva, která jsou určena ke stimulaci růstu a podpoře rostlin během kvetení.

Když růžové nebo šeříkové zvonky v latových květenstvích vyblednou, výsadby jsou znovu krmeny. Hnojivo tentokrát obnoví zásoby živin a urychlí růst růžic.

Oblékání se kombinuje se zaléváním nebo se provádí na již vlhké půdě. Protože bergénie dobře reaguje na vodu, je třeba ji zalévat:

 • během tvorby pupenů a vzhledu stopek;
 • za dva 10–20 dní, pokud v tomto období není dostatek srážek;
 • v budoucnu až do konce léta s hrozbou sucha.
Zajímavé:  Keř angreštu má na listech lem. Co je s rostlinou?.

bergenia miluje vydatnou zálivku

V horkém období, kdy půda ztrácí vlhkost v důsledku odpařování a kořeny mohou vyschnout, je půda mulčována. Zvláště důležité je to udělat, jako na fotografii, při odchodu po výsadbě badanu.

Badanský chov

oteplování

Mladé rostliny bergénie můžete získat na místě výsevem semen odrůdy, která se vám líbí, nebo dělením již vzrostlé rostliny.

Množení bergénie semeny zajišťuje studenou stratifikaci.

Semena zasetá do brázd s hloubkou ne větší než 0,5 cm se zasadí do navlhčené půdy a pošlou se do chladu. Ideální je, když se výsadbová nádoba vyjme na vzduch a posype sněhem, který udrží optimální vlhkost a zabrání budoucímu promrzání sazenic.

V prvních březnových dnech se nádoba umístí do tepla, na světlo, ale ne na přímé slunce. Při teplotě 18–19 ºC a udržování vysoké vlhkosti začnou semena bobtnat a líhnout se za 20–25 dní.

Péče o květ bergénie po výsadbě zahrnuje zalévání a pečlivé uvolnění půdy kolem sazenic. Jsou-li průchody příliš silné, ztenčují se, takže na 3–5 cm zůstane jedna rostlina.

45-55 dní po výsevu se mladé rostliny potápějí, šíří se od sebe na vzdálenost nejméně 6-7 cm.Do června můžete určit místo, kam bergénie zasadit. Předtím se však sazenice otužují a postupně se prodlužuje doba pobytu krabic se sazenicemi na čerstvém vzduchu. V první polovině léta se nejsilnější sazenice přinášejí do země. Zbytek se přesazuje v srpnu.

Výsadba bergénie v otevřeném terénu a péče o rostliny

výsadba bergénie v otevřeném terénu

Kořenový systém bergénie se nachází blízko povrchu půdy, takže byste neměli dělat velké, hluboké díry. Stačí zvolit 6-8 cm zeminu s naběračkou a na dno jamky nasypat trochu písku jako drenáž. Vzhledem k tomu, že rostlina bude postupně rozšiřovat své hranice, růst, interval mezi otvory je nejméně 40 cm. Po výsadbě je půda zhutněna a napojena.

Pokud většina trvalek kvete příští rok po výsadbě do země, pak badan nespěchá, aby ukázal letnímu obyvateli jejich květenství. První poupata se tvoří až po 2–3 letech, ale zároveň už bergénie tvoří dceřiné růžice.

Jedná se o vynikající sadbu, kterou lze snadno oddělit od dospělých rostlin v létě, po odkvětu a do prvních dnů září. Oddenky takových divizí jsou prakticky pod povrchem půdy nebo vyčnívají nad ní a s jejich kopáním si poradí i začátečník.

Zajímavé:  Keřová zahrada: kritéria pro výběr rostlin.

množení bergenie dělením keře

Rostlinu je nutné rozdělit tak, aby na kořenovém řízku zůstaly alespoň tři zdravé pupeny. Listy jsou řezány ze sazenic a ponechávají pár nejsilnějších. Přistání se provádí do hloubky 3 až 5 centimetrů. Aby měl badan prostor pro růst, je mezi budoucími rostlinami ponechána mezera alespoň 30 centimetrů. V prvním měsíci není potřeba zálivka, ale zalévání by mělo být pravidelné a hojné.

Při správné péči kvete bergénie vysazená v otevřeném terénu o rok dříve než sazenice, to znamená ve druhém nebo třetím roce po začátku samostatného života.

Kdy transplantovat bergenii? Tato rostlina dokáže růst na jednom místě velmi dlouho a bez viditelných problémů. Proto se v případě potřeby provádí transplantace:

 • omezit růst badanu na místě;
 • naopak přijímat sadební materiál pro reprodukci z dospělých rostlin.

Nekontrolované rozrůstání výsadeb vede k jejich nadměrné hustotě, která je plná nemocí a hromadění škůdců.

Problémy při pěstování a péči o bergénie

vysoká vlhkost vede k chorobám badana

Nejčastěji se na badanu vyskytují houbová onemocnění způsobená shlukováním a vysokou vlhkostí. Známky takových infekcí se objevují na listech ve formě hnědých nebo bělavých skvrn, zčernání nebo nekrózy tkání.

Postižené čepele listů vysychají a nemoc roste. S problémy při pěstování a péči o bergénie se můžete vyrovnat:

 • postřik systémovými fungicidy;
 • stanovení režimu péče a závlahy;
 • redukce přistání za účelem organizování přílivu čerstvého vzduchu k základnám vývodů.

Mezi škůdci, kteří poškozují rostlinu, je třeba zmínit slimáky, háďátka a uslintané pennity. Zatímco hmyz lze kontrolovat pomocí insekticidního ošetření, červi představují větší hrozbu. Jimi zasažené rostliny jsou vykopávány a ničeny, aby se zabránilo šíření háďátka. Oblast, kde badan rostl, je opakovaně ošetřována insekticidy proti půdním škůdcům a poté ponechána ladem až do příštího roku.

Zajímavé:  Ekněte mi název rostliny - odpovědi odborníků.

Příprava zahradní bergénie na zimu

zahradní bergénie na podzim

Badany jsou mrazuvzdorné, nicméně v zimách s malým množstvím sněhu mohou některé kultivary namrzat. Aby záclona na jaře nevypadala holá a poté se několik let nezotavila, doporučuje se izolovat mladé rostliny, které neměly čas se plně aklimatizovat. To lze provést silnou vrstvou mulče, na kterou se používá spadané a sušené listí, smrkové větve a slatinná rašelina.

Jak zasadit bergénie a pečovat o okrasnou rostlinu v otevřeném terénu

Bergenie je vytrvalá kvetoucí rostlina z čeledi Stonebreaker s velkými, tuhými listy. Další názvy: bergenie, sloní uši. Tato odolná květina snadno snáší zimu, nemusí být pokryta mulčem a nebojí se sucha ani stínu. Bergenia potěší oko celou sezónu: její kvetení trvá déle než měsíc a s nástupem chladného počasí listy účinně a rychle mění barvu. V tomto článku budeme hovořit o výsadbě bergénie a péči o rostlinu v otevřeném terénu.

obsah

pěstování bergénie v otevřeném terénu

Rostlina ozdobí jakoukoli oblast. Foto pixabay/zoosnow

Osvědčení

.
Ne každý ví, jak kadidlo vypadá. Květenství bergénie jsou velké laty na dlouhé stopce. Jedno květenství tvoří přibližně 120 růžových, červených, bílých drobných kvítků ve tvaru sklenice. Bergénie neztrácí listy až do pozdního podzimu a často se zezelená, i když napadne sníh, proto je někdy řazena mezi stálezelené rostliny.

Odrůdy a stručný popis bergénie

Celkem existuje asi deset druhů bergénie a existuje mnohem více odrůd. Nejčastější:

 1. Heartleaf (nízko rostoucí odrůda, jejíž listy připomínají srdce).
 2. Tlustolistý (keř vysoký asi šedesát cm, kvete od dubna do června).
 3. Schmidt (matné listy, krátká stopka, kulovité květenství).
 4. Strechi (kvete od poloviny do konce léta).
 5. Pacific (jeho rysem jsou jemné květy šeříku a zaoblené listy).

3 způsoby množení bergénie

Zpravidla se bergenia množí řízkováním, dělením keře nebo semen. Keře bergénie lze dělit jak na jaře, tak na konci podzimu. Keře staré pět a více let se množí dělením. Sází se na vzdálenost asi 40 cm, postranní kořeny lze zastřihnout, aby keř rostl rychleji.

Zajímavé:  Jak se zbavit pakomárů kolem pokojových rostlin?.

Řízky bergénie se vysazují na otevřeném terénu, přičemž mezi nimi zůstává více než 35 cm. Získávají se po odkvětu. Řízek se získává z fragmentu oddenku s pupenem a několika mladými listy. Chcete-li stimulovat kořeny, můžete je držet v roztoku léku „Kornesil“ nebo „Kornevin“. Bergénie množená řízkováním bude muset počkat dva roky na kvetení.

Při nákupu kořene vytrvalé rostliny se ujistěte, že má alespoň pět spících pupenů. Kořen by neměl být suchý nebo shnilý. Před výsadbou se ošetří fungicidem a namočí do vody.

Bergenie se rozmnožuje třemi způsoby. Foto pixabay/zoosnow

Kam zasadit bergénii, aby rostla zdravě a krásně

Místo přistání musí splňovat kulturní požadavky:

 1. osvětlení. Ideální umístění pro bergénie je polostín nebo rozptýlené světlo. Na slunci se její vývoj zpomalí a ve stínu bergénie velkolepě nepokvete. Tato nenáročná rostlina však bude schopna přežít v jakýchkoli podmínkách.
 2. Влажность. Bergenia netoleruje stagnaci vlhkosti: při výsadbě v nížinách začnou kořeny hnít. Lepší je naopak volit vyvýšené plochy.
 3. Půda. Kořeny bergénie jdou mělce do půdy, takže úrodná vrstva půdy může být malá (od 25 cm). Půda by měla být neutrální nebo mírně kyselá, kyprá a ne příliš těžká (do půdy lze přidat písek).

Kdy a jak zasadit bergénie

Před výsadbou lze semena namočit do roztoku fungicidu. Tím je zbavíte plísní. Pro sazenice použijte sypký substrát s dobrým přístupem vzduchu. Doporučení pro pěstování bergénie ze semen doma:

 1. Výsev semen se provádí před zimou. V krabici s květinovou půdou se semena vysévají do hloubky 50 mm, přičemž mezi nimi zůstává 3 cm.
 2. Semena se doporučuje posypat pískem.
 3. Nádoba je umístěna venku, pokrytá sněhem. Poprvé ho březnové dny přivádějí do domu, na místo chráněné před sluncem s teplotou nejvýše +20 stupňů.
Zajímavé:  Ekněte mi, co je to za rostlinu?.

Sazenice se objeví po 20 dnech. Je třeba je zalít, když substrát vyschne a proředí. V květnu se sazenice potápějí: jsou přeneseny do větší krabice. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být 6–7 cm, mezi řadami – asi 15 cm. Aby sazenice ztvrdly, musí být každý den vystaveny vzduchu a postupně se prodlužuje doba, po kterou tam zůstanou.

Nejčastěji se sazenice přenášejí na otevřenou půdu v ​​červnu. Ale můžete to udělat kdykoli jindy během léta. Někdy se srpen nazývá optimální dobou:

 • Sazenice by měly být vysoké 10–15 cm.
 • Mezi sazenicemi – vzdálenost 30 cm.
 • Hloubka otvoru je 6–7 cm, na dně je písek.

Bergenie vypěstovaná ze semen poprvé vykvete za 3–4 roky.


Foto pixabay/Nennieinszweidrei: Při výsevu bergénie semeny nastane kvetení za 3–4 roky.

Správná péče o květiny bergenia: doporučení pro zahradníky

Pokud plánujete pěstovat bergenii, budou pro vás užitečná tato doporučení:

 1. Krmení. Příliš časté krmení může bergenii poškodit. Komplexní minerální hnojiva (například Kemira Lux) se aplikují sypaně nebo v tekuté formě brzy na jaře. Po odkvětu bergénie (po 15 dnech) lze provést druhé krmení.
 2. zalévání. Bergénie by se neměla zalévat příliš často. Nadměrná vlhkost způsobuje hnilobu kořenů. Rostlina vydrží bez vody déle než 1,5 týdne. V horkém počasí, kdy hrozí sucho, je nutná zvýšená zálivka. Zalévat bergenii je nutné ve třech fázích: během tvorby poupat, během období květu a 15–20 dní po něm. Za deštivého počasí není nutné zalévání.
 3. Weeding. Vzhledem k tomu, že kořeny bergénie se nacházejí blízko povrchu země, vyžaduje odplevelení a uvolnění této plodiny zvláštní péči. Dospělá rostlina nebude potřebovat pomoc v boji s plevelem: přerostlý keř se širokými listy je vytlačí sám.
Zajímavé:  Pomozte identifikovat rostlinu podle listu.

Sušené listy bergénie mohou fungovat jako přírodní mulč. Ale protože to nevypadá příliš esteticky, je lepší staré listí včas odstranit a jako mulč použít kůru, rašelinu, piliny nebo humus. Dostatečná vrstva je do dvou centimetrů. Po odkvětu je třeba odstranit sušené šípky a listy, určitě je otrhejte a neodřezávejte, aby nezůstaly pahýly. Semena bergénie lze sbírat umístěním látkového sáčku přes největší květenství. Na začátku podzimu se květenství odřízne spolu s váčkem a suší se při pokojové teplotě.

Odrostlejší rostliny a speciální odrůdy jsou mrazuvzdorné. V zimách bez sněhu hrozí některým odrůdám vymrznutí. Proto je lepší na podzim zakrýt mladé keře bergénie smrkovými větvemi, vysokou rašelinou nebo listovím. Na podzim není třeba zbavovat keře sušených listů: jsou odstraněny na jaře. Před zazimováním můžete pod keř aplikovat roztok superfosfátového hnojiva (20 g na kbelík na 1 metr čtvereční).

Dodržujte pokyny pro péči. Foto pixabay/Skatti

Škůdci Bergenia a způsoby, jak s nimi bojovat

Škůdci většinou o bergénie nejeví velký zájem. Ve vzácných případech může být ovlivněna:

 • háďátka;
 • slintající pennitsa;
 • houbová onemocnění (ramulariáza);
 • slimáci a šneci.

Slimáci se sbírají ručně. Proti haléřům pomůže roztok „Aktara“ nebo „Aktellika“ (dvě ošetření s přestávkou týdně, při teplotě ne nižší než +20 a ne více než +27 stupňů). Při infekci háďátkem se kořeny rostliny namočí do roztoku manganu draselného po dobu půl hodiny, poté se keř přesadí na jiné místo. Místo, kde došlo k infekci, je několikrát ošetřeno speciálními insekticidy a ponecháno bez zásahu po dobu nejméně jednoho roku.

Na onemocnění s ramularózou poukazují hnědé skvrny s červeným okrajem a bělavým povlakem na spodní straně listů. Infikované listy se odstraní, rostlina se ošetří roztokem Fundazolu, oxychloridu měďnatého, směsi Bordeaux nebo síranu měďnatého.

Zajímavé:  Výsledky pěstování rostlin v léčivém lůžku 2024.

Použití bergenie

Listy bergénie lze použít k léčebným účelům. Připravuje se z nich čaj. K tomu na jaře sbírají listy, které na keři přezimovaly. Nedoporučuje se sbírat bergénie, která byla chemicky ošetřena.

Bergenie se často používá v krajinném designu: jako tasemnice na trávníku, na alpských kopcích, v kompozicích a pro zdobení hranic. Tato krásná trvalka vypadá obzvláště dobře na pozadí kamenů a poblíž rybníka.

Poznámka

Kořeny a listy bergenie obsahují užitečné látky a používají se jako antibakteriální, hemostatické, adstringentní, protizánětlivé, hojení ran a diuretikum.

Přečtěte si naše články o pěstování sazenic jiných plodin:

Lunární kalendář pro výsadbu a přesazování pokojových květin
______________________________________________________________________________________________
Pěstujete na svém webu bergénie? Podělte se o své zkušenosti a tipy na péči o sazenice s ostatními zahrádkáři v komentářích.

Udělej test! Zjistěte, jak jste dobrý zahradník!

5 otázek od odborníků projektu Antonov Garden!

Přihlaste se k odběru newsletteru Antonov Garden a získejte každý týden nové články a tipy na pěstování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *