Co byste měli a neměli dělat při krmení sazenic.

0

Co dělat a co nedělat při krmení sazenic

První zálivka sazenic po vyklíčení doma

Budoucí sklizeň do značné míry závisí na tom, jaká výživa bude v počáteční fázi vývoje rostliny (1). Křehké sazenice na záhonech špatně a dlouho zakořeňují, hůře rostou, častěji onemocní, a to vše ovlivňuje plodnost. Proto je třeba sazenice krmit. Zde je ale velmi důležité zvolit správná hnojiva.

Co je důležité vědět o hnojení sazenic

Počet krmných sazenic a načasování hnojení závisí na plodině.

Rajčata 1 – 2 týdny po sběru;
7 – 10 dní před výsadbou sazenic do země
Pepřové 10 – 15 dní po přesazení rostlin do kelímků;
dále – 1krát za 2 týdny (ve vlastní půdě) nebo 1krát týdně (ve zakoupené půdě)
Lilek Stejně jako papriky

Kdy krmit sazenice

První hnojení pro všechny plodiny se provádí současně – 2 týdny po sběru nebo přesazování. Dříve to bylo nemožné, protože po přesazení sazenice onemocní, potřebují zakořenit v nových nádobách a zakořenit. A teprve potom můžete aplikovat hnojivo.

Další krmení závisí na kultuře. Rajčata se krmí méně často, papriky a lilky častěji.

Hnojiva v půdě

Mnoho letních obyvatel se neobtěžuje s půdou pro sazenice, kupují hotovou půdu v ​​obchodě, a to není nejlepší volba. Za prvé, je vyroben na bázi rašeliny a velmi rychle vysychá. Za druhé lze do pytle nasypat odpadní zeminu z průmyslových skleníků, která je chudá na živiny.

Zajímavé:  Co způsobilo, že sazenice lilku onemocněly?.

Je lepší připravit půdu sami. Pro rajčata, papriky a lilky je vhodná univerzální varianta – směs kyselé půdy (nebo ze zahrady), listové (z lesa) a písku v poměru 1: 1: 1. Na kbelík takové půdy musíte přidat:

 • dusičnan amonný – 2 čajové lžičky;
 • superfosfát – 3 polévkové lžíce. lžíce;
 • síran draselný – 1 polévková lžíce. lžíce;
 • síran hořečnatý – 1 polévková lžíce. lžíce;
 • popel – 1 sklenice.

Minerální hnojiva v takové směsi nahradí vůni hlavních živin a popel obsahuje stopové prvky, které sazenice také potřebují pro dobrý vývoj. Kromě toho chrání sazenice před chorobami.

Krmení sazenic paprik a lilku

Paprika a lilek jsou vývojově podobné, proto se krmí stejně.

Poprvé se hnojiva aplikují 10-15 dní po přesazení rostlin z krabice do samostatných šálků. Pokud byla semena vyseta okamžitě do šálků, musíte se zaměřit na počet listů – jakmile se objeví čtvrtý, je čas.

Papriky a lilky musíte krmit bez ohledu na to, zda byla do půdy přidána hnojiva nebo ne – jsou náročnější na výživu než rajčata. Ale frekvence krmení bude jiná.

Pokud jsou semena zaseta na vlastní půdě, sazenice by měly být krmeny jednou za 1 týdny. Pokud roste v kupované půdě, je nutné přihnojovat jednou týdně.

Vzhledem k tomu, že papriky a lilky se obvykle pěstují méně než rajčata, je nejlepší je krmit tekutými organickými hnojivy.

Nejlépe oblékáme sazenice rajčat

Pokud jste půdu připravili sami a přidali do ní všechny potřebné prvky, nepotřebujete další hnojiva pro sazenice rajčat. Pokud jste si koupili půdu v ​​obchodě nebo zaseli semena do běžné zahradní půdy, budete muset sazenicím dát 2 vrchní obvazy (2):

 • 1 – 2 týdny po sběru (provádí se, když sazenice mají 1 – 2 pravé listy);
 • 7 – 10 dní před výsadbou sazenic do země.
Zajímavé:  Kontejnery na sazenice - nominace na soutěž Country Photography Competition.

Oba dresinky jsou stejné: 0,5 polévkové lžíce. lžíce dusičnanu amonného, ​​2 polévkové lžíce. lžíce superfosfátu a 1 polévková lžíce. lžíce síranu draselného na 10 litrů vody. Nebo všechny lze nahradit nitroammofosem – 1 polévková lžíce. lžíce na 10 litrů vody.

Jak zjistit nedostatek prvků podle listů

Pokud půdu naplníte hnojivy a hnojíte včas, nebudou se sazenicemi žádné problémy – poroste zdravě, podsaditý, se spoustou jasně zelených listů (samozřejmě s výhradou dalších prvků péče). Ale pokud byly sazenice z nějakého důvodu zasazeny do špatné půdy a nebyly krmeny, rostliny začnou trpět nedostatkem živin. A co přesně jim chybí, lze určit podle jejich vzhledu.

Nedostatek dusíku. V tomto případě se listy sazenic rozjasní, zežloutnou, scvrknou se, žilky na spodní straně zčervenají.

Chcete-li rychle nahradit nedostatek prvku, musíte rostliny postříkat infuzí mullein – 1 litr infuze na 10 litrů vody. Nebo tekuté organické hnojivo podle návodu.

Nedostatek fosforu. S nedostatkem tohoto prvku jsou listy zabaleny uvnitř a často získávají fialovou barvu.

Postřik sazenic superfosfátovým extraktem pomůže situaci napravit. Připravte to takto: 1 polévková lžíce. Lžíce superfosfátu zalijeme 150 ml vroucí vody a necháme den na teplém místě za občasného míchání. A tento nálev zřeďte v 10 litrech vody, přidejte 20 ml libovolného tekutého organického hnojiva (obsahuje dusík a fosfor se bez dusíku špatně vstřebává) a dobře promíchejte.

Nedostatek draslíku. Je snadné to určit – horní listy jsou stočené, jejich okraje suché.

K doplnění tohoto prvku je třeba sazenice krmit síranem draselným – 1 polévková lžíce. lžíce bez skluzavky na 10 litrů vody. Voda pod kořenem.

Nedostatek vápníku. Pokud tento prvek chybí, objevují se na listech světle žluté skvrny a nové listy se nadměrně zvětšují nebo deformují.

Zajímavé:  Kolik zásob bych měl použít k přípravě sazenic?.

Postřik sazenic s infuzí popela nebo dusičnanu vápenatého pomůže vyřešit problém – 1 polévková lžíce. lžíce na 10 litrů vody.

Nedostatek železa. V tomto případě listy žloutnou, ale žilky zůstávají zelené.

Postřik sazenic 0,25% roztokem síranu železa pomůže vyplnit nedostatek železa.

Nedostatek mědi. S nedostatkem tohoto prvku listy zblednou, objeví se na nich namodralý odstín.

V tomto případě pomůže postřik sazenic roztokem síranu měďnatého (1 g na 10 l vody) nebo síranu měďnatého (20 g na 10 l vody).

Nedostatek bóru. Projevuje se tím, že u rostlin odumírá růstový bod a objevuje se mnoho nevlastních dětí.

K vyplnění nedostatku tohoto prvku pomůže postřik kyselinou boritou – 5 g na 10 litrů vody.

Nedostatek hořčíku. S tímto problémem se vršek semenáčků zbarví bledě, bledě zeleně, žlutě a poté se na zelených žilkách a v jejich blízkosti objevují hnědé skvrny. Řapíky se stávají křehkými.

Pomůže zachránit sazenice postřikem roztokem dusičnanu hořečnatého – 1 čajová lžička na 10 litrů vody.

Pravidla krmení

Aby hnojiva přinesla rostlinám užitek a neškodila, je důležité dodržovat pravidla hnojení.

 • sazenice zalévejte roztoky hnojiv za slunečného dne a vždy ráno, aby půda do večera trochu vyschla – pokud rostliny zaléváte večer, mohou onemocnět, protože ve vlhku a chladu se vyvíjejí patogeny, tedy v noci;
 • před krmením zalévejte sazenice čistou vodou – půda by měla být vlhká, a pokud okamžitě nalijete suchou půdu hnojivy, můžete spálit kořeny;
 • hodinu po zalévání půdu uvolněte – aby se hnojiva vstřebala, kořeny potřebují nejen vodu, ale také vzduch.

Oblíbené otázky a odpovědi

Mluvili jsme o krmení sazenic agronomka-chovatelka Světlana Michajlova.

Mám krmit své sazenice?

Možná se budete divit, ale sazenice se nedají krmit vůbec. Ale za podmínky, že semena nebyla zaseta do zakoupené zeminy, ale vyrobili si ji sami. A naplnili potřebným množstvím hnojiva – vystačí na celou dobu, kdy budou sazenice doma.

Zajímavé:  Výsadba sazenic brokolice v roce 2024: načasování, kdy zasít.

Ale na zakoupeném pozemku je třeba sazenice krmit.

Čím krmit sazenice?

Pokud je hodně sazenic, můžete použít minerální hnojiva. A pokud máte jen 10 keřů, bude kbelík hnojiva moc. A je velmi obtížné je chovat v 1 litru – jak například odměřit 1/10 polévkové lžíce nitroammofosky? V tomto případě je lepší použít tekutá organická hnojiva – Biohumus, Vermicoff a podobně. Jsou chovány podle návodu a poté zalévány jako obyčejná voda.

Je možné krmit sazenice kvasinkami?

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že kvasinky nějak ovlivňují vývoj rostlin. Proto je lepší neexperimentovat. Možná doufáte, že kvasnice pomohou vypěstovat vaše sazenice silné a zdravé, ale nebude to fungovat. A ztrácíš čas.

zdroje

 1. Shuin K.A., Zakraevskaya N.K., Ippolitova N.Ya. Zeleninová zahrada od jara do podzimu // Minsk, Urajai, 1990 – 256 s.
 2. Gavrish S.F. Rajčata // M.: NIIOZG, nakladatelství “Scriptorium 2000”, 2003 – 184 s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *